pronajem

LETAK turmalin1

vzp 2

zpmvcr nabor

MIPA DOPRAVA

 

Mrtvé moře

Obyčejná mořská voda obsahuje asi 3,5 % soli, Mrtvé moře jí obsahuje skoro desetinásobek. Mrtvé moře vzniklo v časti Velké příkopové propadliny El Ghor a tvoří obrovskou nádrž, v které proudí voda. Mrtvé moře je zásobované především řekou Jordán (80% vody) a několika vysokohorskými prameny ...

Mrtvé moře je absolutním světovým unikátem. Nachází se na hranicích Jordánska a Izraelee. Patří mezi jezera tektonického původu, vzniklo asi před 3 000 000 lety v trhlině po velkém pohybu zemské kůry.

Jeho rozloha je 1050 km2 a je vůbec nejnižší položenou vodní plochou na zemském povrchu. Povrch jezera leží 392 metrů pod hladinou moře, jeho dno 398 metrů pod hladinou světového oceánu. Není však jen nejnižším položeným jezerem na Zemi, ale je také nejslanější.

SLOŽENí SOLI Z MRTVéHO MOŘE
MgCl 31 - 35 %
KCl 20 - 28 %
NaCl 3 - 8 %
CaCl 3 – 8%
Br 0,3 - 0,6 %
SO 0,05 - 0,2 %
H2O 32 - 40 %
 

Obyčejná mořská voda obsahuje asi 3,5 % soli, Mrtvé moře jí obsahuje skoro desetinásobek. Mrtvé moře vzniklo v časti Velké příkopové propadliny El Ghor a tvoří obrovskou nádrž, v které proudí voda. Mrtvé moře je zásobované především řekou Jordán (80% vody) a několika vysokohorskými prameny, s vysokým obsahem solí a minerálů. Suché, horké pouštní ovzduší však způsobuje neustálé vypařovaní vody (4-6,5 miliardy litrů denně), následkem čeho se koncentrace solí a minerálů neustále zvyšuje. Voda je sytě bílá, velmi klidná a až tak nasycená solí, že s v ní nedá plavat ani ponořit. Když se chcete namočit, musíte se pomaličky zasouvat dozadu, dokud neležíte celkem rovně. Na některých místech na pobřeží vytvořila mořská voda nánosy bahna, které má blahodárné účinky na lidský organismus.

Mrtvé moře v sobě ukrývá další zvláštnost, „black mud“ - černé bahno, které obsahuje minerální látky ve vysoce koncentrované formě. Obrovské množství jódu a brómu v bahně, vodě a vzduchu působí příznivě na celý nervový systém. Síra a hořčík pomáhají léčit kožní choroby a draslík léčivě účinkuje při artritidě a revmatu.

 

Aktuality

Nabídka pro Mateřské školy šk.rok 2017/2018

nabízíme dětem  Mateřských škol možnost navštěvovat  solnou jeskyni. Pobyt v tomto prostředí má díky pravidelnosti, vynikající preventivní účinky a děti potom lépe odolávají nemocem nejen v době chřipkových epidemiích, což jistě ocení i rodiče, kteří tuto možnost po našich zkušenostech vítají. více

Máte zájem o aktuální informace?

zajímají Vás Akční nabídky a tipy z naší nabídky?
Zašlete nám svůj e-mail na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a my Vás za to odměníme!
Do zprávy stačí poznačit jen NOVINKY.

Cvičení v solné jeskyni

pohyb se správným dýcháním - do břicha, do plic a do plicních hrotů spojené s nenáročným cvičením  je základem zdraví a dobré fyzické i psychické kondice.
Vhodné pro všechny věkové kategorie.
Nutná včasná rezervace předem! tel: 724947466
Termín lekcí:   pátek 17.15 - 18.00hod
cena 120Kč
VYUŽIJTE MOŽNOSTI ZÍSKÁNÍ PŘÍSPĚVKU OD ZDRAVOTNÍCH POJIŠŤOVEN!! více zde

Těšíme se na Vaši návštěvu.